Вчені у США оголосили про виявлення слабких відгомонів Великого вибуху, у результаті якого галактики і зірки виникли практично миттєво близько 14 млрд років тому.
Існування гравітаційних хвиль було передбачене ще сто років тому Альбертом Ейнштейном, проте досі вченим не вдавалося підтвердити цю гіпотезу практичними спостереженнями.
"Реєстрація цього сигналу - гравітаційних хвиль - є однією з основних завдань сучасної космології (науки, що вивчає будову та еволюцію Всесвіту)", - зазначив керівник проекту, професор Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики Джон Коваx, підкресливши, що їх відкриття ще має бути підтверджене іншими дослідженнями.
За словами вчених, реєстрація реліктових гравітаційних хвиль дозволяє заглянути далеко в минуле Всесвіту і доводить правильність інфляційної моделі, яка передбачає експоненціальне розширення Всесвіту відразу після Великого вибуху.
"Виявлення цього сигналу було одним з найважливіших завдань сучасної космології. Ми вклали багато зусиль для того, щоб досягти цієї точки. Південний полюс - це та точка Землі, де ми можемо "напряму"дивитися на космос і при цьому залишатися на поверхні планети. Тут майже немає парів води і пилу, що створює ідеальні умови для спостереження за слабким мікрохвильовим "відлунням" Великого Вибуху", - заявив Джон Ковач з Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру в Кембриджі (США) на прес-конференції в понеділок.
Хвилі були зафіксовані за допомогою встановленого на Південному полюсі радіотелескопу BICEP2 (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization), який протягом трьох років сканував близько 2 % неба в мікрохвильовому діапазоні.
|